Konfigurator usług

Nowoczesny portier, czyli co warto wiedzieć o depozytorach kluczy?

Kwestie związane z bezpieczeństwem w firmie to absolutna podstawa. Właściciele przedsiębiorstw coraz częściej inwestują w zabezpieczenia oraz innowacyjne systemy, które oparto na elektronice. Jednym z elementów ochrony, który chętnie wykorzystuje się w firmach, są depozytory do kluczy. Nic w tym dziwnego, ponieważ nawet doskonale uporządkowana organizacja może mieć problem, jeśli konieczne będzie zarządzanie dużą ilością kluczy. Ryzyko popełnienia błędu wzrasta bowiem ze zwiększającą się liczebnością pracowników. Jeżeli właśnie zastanawiasz się, czy zamienić portiera na elektroniczny depozytor kluczy, sprawdź, czym wyróżnia się ten system oraz jakie daje możliwości.

elektroniczne deposytory kluczy

Jeszcze do niedawna w firmach powszechną praktyką było zatrudnianie strażnika, którego zadaniem była nie tylko ochrona obiektu, ale także wydawanie kluczy pracownikom. Obecnie jednak coraz częściej odchodzi się od tej praktyki. Dlaczego? Ponieważ zastosowanie monitoringu, alarmów oraz depozytora na klucze uważa się za lepsze rozwiązanie, szczególnie pod względem kosztów. Utrzymanie elektronicznych systemów z perspektywy czasu jest znacznie tańsze i efektywniejsze. Depozytory na klucze pozwalają nie tylko wydajnie zarządzać poborem kluczy w przedsiębiorstwie, ale także zredukować budżet o jedno stanowisko, co w dłuższej perspektywie daje spore oszczędności. Czym jest elektroniczny depozytor na klucze? Co musisz wiedzieć przed jego zakupem? Sprawdź w dalszej części artykułu.

Czym jest depozytor kluczy?

Depozytor kluczy to urządzenie, które pozwala na przechowywanie kluczy z jednoczesną optymalizacją procedur przydzielania do nich dostępu. Elektroniczne depozytory są zdalnie obsługiwanymi urządzeniami, dzięki którym można fizycznie pobrać klucze. Całość otwiera się zdalnie przy użyciu dedykowanego kodu lub karty dostępu. Można także wybrać wersję, która dostosowana jest do wydawania kluczy za pomocą specjalnego chipa RFID, którym można otworzyć zamek do szafki na klucze. Elektroniczne modele zapisują i archiwizują dokładną datę oraz godzinę pobrania konkretnego klucza, a także inne dane, które są niezbędne do identyfikacji użytkownika. Raporty, które można wygenerować dostępne są zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Zaawansowane depozytory posiadają możliwość zdalnej obsługi np przez dział IT.

Dlaczego depozytor kluczy może być lepszy od człowieka?

Zastanawiasz się, dlaczego depozytor kluczy to rozwiązanie lepsze niż zatrudnienie portiera? Choć często wymienia się nowoczesną technologię, jako naszą przyszłość, wielu przedsiębiorców otwarcie mówi, że zdecydowało się na to rozwiązanie ze względu na możliwość znacznego obniżenia kosztów oraz otrzymanie pełnych informacji w zakresie gospodarki kluczami, zmniejszając do minimum możliwość wystąpienia pomyłek.

Depozytor kluczy sprawnie zarządza kluczami i udostępnia je jedynie osobom, które mają odpowiednie uprawnienia. Co więcej, stosując depozytor wysokiej klasy, przedsiębiorca może monitorować dostęp do poszczególnych pomieszczeń.

Wygoda i bezpieczeństwo

Decydując się na depozytor, możesz liczyć na system, który podłączony zostanie do sieci oraz alarmu i systemu cctv, dzięki czemu zapewnia pełnię bezpieczeństwa dla twoich kluczy. Każdy klucz znajduje się w wyznaczonym dla niego gnieździe, które dodatkowo wyposażone jest w system blokowania. Oznacza to, że tylko osoba uprawniona będzie mogła go pobrać. Jest to szczególnie ważne w przedsiębiorstwach i organizacjach, w których do poszczególnych pomieszczeń powinny mieć dostęp jedynie wybrane osoby.

Warto również zwrócić uwagę, że w depozytorze kluczy każdy klucz lub pęk kluczy połączony jest na stałe z brelokiem, który pozwala umieścić go w gnieździe. Dodatkowym zabezpieczeniem jest też plomba, która łączy klucze i breloki, dzięki temu próba kradzieży wiąże się z koniecznością uszkodzenia gniazda, breloka lub plomby.

Każdy, kto chce pobrać klucz z depozytora, musi zbliżyć do czytnika kartę magnetyczną lub wpisać kod PIN, można także zastosować logowanie dwustopniowe. Poprawna autoryzacja spowoduje, że depozytor otworzy się, a pracownik będzie mógł zabrać te klucze, które są do niego bezpośrednio przypisane. Inne nie będą dostępne.

Pełna kontrola dzięki raportowaniu zdarzeń

Ważną cechą depozytora kluczy jest system raportowania. Pracodawca, dzięki rejestrowaniu takich informacji jak: który użytkownik i jaki klucz pobrał, czy godzina pobrania i zdania, ma pełen obraz tego, jak funkcjonuje gospodarka kluczami.

Systemy obsługujące depozytory kluczy, jeśli dojdzie do próby nieuprawnionego przejęcia kluczy, wysyłają alerty i raporty, np. w formie sms-a lub email. Urządzenie umożliwia również przegląd historii oraz informuje, jakie klucze są aktualnie dostępne. Wszystko dzieje się automatycznie, bez konieczności udziału osób trzecich. Możliwa jest zatem pełna kontrola nad obiegiem kluczy i nadawanie zróżnicowanych uprawnień poszczególnym osobom.

Istotną zaletą depozytorów na klucze jest ich modułowa budowa oraz możliwość rozbudowy. Dzięki temu możesz umieścić je np. w pomieszczeniach skarbcowych lub sejfach. W zależności od tego, jaki model wybierzesz, depozytor na klucze może być wyposażony np. w wagę lub ładowarkę USB.

Jakie funkcje pełni depozytor na klucze?

Depozytory zaprojektowane są w taki sposób, aby można było je zamontować w strefach ogólnodostępnych, takich jak np. hole, korytarze, recepcje czy hale produkcyjne itp. Eliminują one konieczność całodobowej ochrony, która zastępowana jest alarmem i systemem cctv, podłączonym do całego systemu ochrony.

Funkcje, jakie pełnią depozytory na klucze to przede wszystkim:

  • automatyzacja gospodarki kluczami w przedsiębiorstwie
  • uproszczenie działań związanych z ochroną obiektu
  • nadzór i raportowanie pobierania i zdawania kluczy
  • całodobowe zarządzanie obiegiem kluczy w przedsiębiorstwie.

Wykorzystanie depozytorów do kluczy pozwala na znaczące wyeliminowanie błędów, które spowodowane są tzw. czynnikiem ludzkim i sprawne zarządzanie prawidłowym obiegiem kluczy w przedsiębiorstwie. Odpowiednio zaprogramowane pozwalają uniknąć dostępu do kluczy przez osoby nieuprawnione.

Kto powinien korzystać z depozytora na klucze?

Przyglądając się zaletom i funkcjom depozytora na klucze można śmiało powiedzieć, że urządzenie sprawdzi się praktycznie wszędzie. Szczególnie przydatny może być jednak w średnich i większych przedsiębiorstwach lub organizacjach i urzędach, w których zatrudniona jest duża liczba pracowników. Choć najczęściej depozytory kluczy wybierane są do biurowców, sprawdzą się także m.in. w:

  • Instytucjach Użytku Publicznego
  • Jednostkach wojskowych,
  • Bankach
  • Hotelach i ośrodkach wypoczynkowych
  • Fabrykach
  • Na halach magazynowych
  • Centrach kongresowych i handlowych
  • Jednostkach dowodzenia oraz kontroli typu lotniska, czy serwerownie.

Zastanawiasz się, czy elektroniczny depozytor kluczy to rozwiązanie dla Ciebie? Zdecydowanie tak, ponieważ jest to inwestycja, dzięki której będziesz w stanie ograniczyć koszty związane z etatem portiera a także potencjalnym omyłkowym wydaniem kluczy. Wystarczy, że wybierzesz model depozytora dopasowany do Twoich potrzeb i będziesz mógł cieszyć się wyższym bezpieczeństwem w swojej firmie. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat depozytorów kluczy lub porozmawiać o systemach kontroli dostępu dla Twojej firmy? Zgłoś się do BETA SECURITY ISO Sp.z o.o.. Nasi eksperci z pewnością stworzą ofertę szytą na miarę, która spełni Twoje oczekiwania.