Montaż monitoringu CCTV: 5 błędów, których należy unikać
System monitoringu zapewnia bezpieczeństwo zarówno w domu, w przestrzeni publicznej jak i w firmie. Odstrasza potencjalnych intruzów, a także pozwala natychmiast wykryć niepożądane sytuacje. Jednak, aby właściwie spełniał swoje funkcje, musi zostać poprawnie zamontowany. Sprawdź, jakich błędów unikać!
Jakie błędy są popełniane najczęściej podczas montażu systemu monitoringu?
Samodzielny montaż systemu monitoringu może prowadzić do szeregu błędów, które skutkować będą poważnymi konsekwencjami – m.in. nieefektywnym działaniem systemu, a nawet awarią kamer.
1. Brak projektu systemu monitoringu
Wiele osób, które na własną rękę instalują monitoring w domu lub w firmie, zapomina o kluczowej kwestii, jaką jest wykonanie projektu systemu monitoringu. Projekt, opracowany na podstawie dokonanej wcześniej analizy bezpieczeństwa, pozwala optymalnie zaplanować rozmieszczenie kamer, tak aby monitoringiem został objęty cały obszar, który ma być nadzorowany.
2. Wybór nieodpowiednich urządzeń systemu monitoringu
Na rynku dostępna jest cała gama rozmaitych rozwiązań – od tych ekonomicznych, po bardzo zaawansowane, wykorzystujące sztuczną inteligencję. Różnorodność ta, zamiast ułatwiać wybór optymalnej kamery, niejednokrotnie znacznie go utrudnia. Brak znajomości zagadnień związanych z systemami monitoringu skutkuje zakupem urządzeń niedostosowanych do potrzeb użytkownika
3. Nieprawidłowe umieszczenie (rozmieszczenie) kamer
Aby system monitoringu był efektywny i właściwie spełniał swoje zadania, kamery muszą zostać zamontowane na odpowiedniej wysokości – nie mogą znajdować się ani za nisko, ani za wysoko, muszą obejmować obszar, istotny dla bezpieczeństwa, bez tzw martwych punktów. Kamery muszą być dopasowane do zadań jakie mają realizować. Jeśli kamery montowane są na zewnątrz, pamiętaj także o tym, że muszą to być kamery dostosowane do pracy na zewnątrz lub w warunkach szczególnych (np. przy dużym zapyleniu, w środowisku wybuchowym, w terenie zalesionym bez źródła światła lub bez źródła zasilania).
4. Niedostosowanie systemu monitoringu do obowiązujących przepisów
Kolejnym, często występującym błędem jest niedostosowanie systemu monitoringu do obowiązujących przepisów, np. związanych z ochroną prywatności. Należy pamiętać o tym, że pomieszczenia, w których zamontowano kamery, powinny być odpowiednio oznakowane. W zakładach pracy, obiektach użyteczności publicznej, szkołach itp kamery nie powinny być montowane m.in.: w łazienkach, pomieszczeniach socjalnych czy szatniach.
5. Brak regularnej konserwacji systemu
Dla prawidłowego działania systemu monitoringu istotny jest nie tylko wybór optymalnych urządzeń i ich prawidłowy montaż, lecz także regularny serwis – zarówno ten gwarancyjny, jak i pogwarancyjny. Dzięki niemu można zminimalizować ryzyko wystąpienia usterek, co zapewni ciągłość działania systemu monitoringu.
Zdaniem ekspertów: najlepsze praktyki w zakresie montażu i konfiguracji systemu
- Dokładnie zaplanuj rozmieszczenie kamer – zleć audyt bezpieczeństwa i stworzenie projektu systemu monitoringu.
- ·Zastanów się, jakie mają być cele monitoringu i dobierz odpowiednie technologie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skorzystaj z pomocy ekspertów.
- Zadbaj o prawidłowy montaż kamer – odpowiednią wysokość, oświetlenie, zabezpieczenie urządzeń oraz okablowania przed warunkami atmosferycznymi.
- Pamiętaj o poprawnej konfiguracji systemu – używaj silnych haseł dostępowych i regularnie aktualizuj oprogramowanie.
- Nie zapominaj o przeglądach gwarancyjnych i pogwarancyjnych.
Jak rozwiązać i naprawić potencjalne problemy?
System monitoringu zainstalowany w Twoim domu lub firmie nie działa tak, jak powinien? Martwe punkty występują w kluczowych miejscach, które powinny być objęte nadzorem?
Jeśli potrzebujesz pomocy ekspertów w stworzeniu projektu systemu monitoringu, doborze sprzętu, montażu monitoringu lub szukasz doświadczonych serwisantów – skontaktuj się z nami. Od ponad 25 lat świadczymy usługi w zakresie bezpieczeństwa i ochrony
Dlaczego warto powierzyć montaż systemu monitoringu ekspertom?
Aby uniknąć błędów od projektu do montażu monitoringu, warto skorzystać z usług ekspertów. Ich wiedza na temat systemów zabezpieczeń oraz wieloletnie doświadczenie pozwolą na wybór optymalnych rozwiązań i ich prawidłową instalację. Dzięki temu zyskasz poczucie bezpieczeństwa, ograniczysz koszty związane z możliwymi błędami w projektowaniu, doborze urządzeń i instalacji. Instalacja monitoringu zdecydowanie zmniejszy koszty związane z ochroną fizyczną obiektu, poza tym zwiększysz dyscyplinę pracy, będziesz mieć kontrolę nad swoimi pracownikami.