Konfigurator usług

Konserwacja systemów zabezpieczeń — zarówno telewizji przemysłowej jak i SSWiN

Systemy zabezpieczeń i kontroli montuje się zarówno na osiedlach mieszkaniowych, w małych oraz średnich przedsiębiorstwach, w zakładach produkcyjnych i biurach, jak i na prywatnych posesjach. Pozwalają one na skuteczną ochronę mienia oraz osób. Jednym z systemów, który często stosuje się do zabezpieczenia budynków jest telewizja przemysłowa (CCTV) oraz system sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN). Aby wspomniane systemy działały prawidłowo, powinny być regularnie konserwowane. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że będą działać bez zarzutu a Twoje mienie będzie bezpieczne. Jak skutecznie konserwować systemy zabezpieczeń? Sprawdźmy!

Konserwacja systemów zabezpieczeń

Rodzaje systemów zabezpieczeń — krótka charakterystyka CCTV oraz SSWiN

Telewizja przemysłowa CCTV

Telewizja przemysłowa CCTV nazywana również monitoringiem przemysłowym to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań, jakie stosuje się do ochrony obiektów. Zasada działania CCTV nie jest skomplikowana — kamery, które montuje się na chronionym obszarze przesyłają obraz na ekran, który obserwuje wyspecjalizowany pracownik ochrony na terenie Obiektu lub pracownik zewnętrznej stacji monitorowania.

Zastosowanie telewizji przemysłowej

Systemy CCTV stosuje się w celu zwiększenia ochrony obiektów i przebywających w nich osób. Korzysta się z nich w celu wsparcia patrolujących teren ochroniarzy, jak również jako jedyne narzędzie zapewniające bezpieczeństwo, dzięki któremu można zrezygnować z pracowników ochrony. Nieustanny nadzór monitoringu przemysłowego pozwala natychmiast wykryć zagrożenia i podjąć działania mające na celu ich eliminację. Warto w tym miejscu podkreślić, że telewizja przemysłowa może mieć również działanie prewencyjne — przestępcy, którzy zobaczą kamery w wielu przypadkach zaniechają kradzieży, napadów czy aktów wandalizmu.

Z jakich elementów składa się telewizja przemysłowa?

Podstawowe elementy, które wchodzą w skład systemu telewizji przemysłowej to:

  • kamery;
  • urządzenia odpowiedzialne za rejestrację i wyświetlanie obrazu;
  • medium transmisyjne, którego zadaniem jest przesył obrazu pomiędzy kamerą a rejestratorem.

Wymienione wyżej urządzenia mogą różnić się pod względem parametrów technicznych oraz sposoby działania. To od potrzeb użytkownika i funkcjonalności będzie zależało, z jakich elementów będzie składał się ten system zabezpieczeń.

Systemy Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWiN)

System SSWiN (System Sygnalizacji Włamania i Napadu) to system alarmowy, którego zadaniem jest zidentyfikowanie włamania do określonego pomieszczenia i przekazanie tej informacji do centrali alarmowej, która następnie wyśle informację do sygnalizatora, dzięki czemu uruchomi się sygnał alarmowy i zostaną wykonane wcześniej ustalone czynności, np. wyśle informację o zagrożeniu do centrum monitorowania alarmowego.

Decydując się na SSWiN możesz ustalić różne scenariusze zdarzeń, które będą zależały od potrzeb użytkowników oraz urządzeń, które wchodzą w skład systemu. To, jaka będzie reakcja systemu oraz kolejność zdarzeń zależy od wcześniej zdefiniowanych ustawień. Warto podkreślić, że SSWiN może współpracować z pozostałymi systemami zabezpieczeń zastosowanymi w obiekcie, np. systemami kontroli dostępu lub monitoringiem CCTV.

SSWiN może zatem poinformować nas o nieautoryzowanym wtargnięciu intruza do domu, mieszkania czy biura lub innego ochranianego obiektu.

Elementy składowe systemu SSWiN

Do podstawowych elementów systemu SSWiN należą:

  • centrala alarmowa, która odpowiada za gromadzenie i przetwarzanie danych oraz zarządzanie całym systemem;
  • czujniki (np. czujniki ruchu, czujniki zbitej szyby czy otwartych okien i drzwi), które odpowiadają za wykrywanie sygnałów i uruchomienie alarmu we wcześniej zdefiniowanych sytuacjach;
  • sygnalizator, który odpowiada za emisję sygnału alarmowego;
  • moduł GSM — odpowiada za wysyłanie powiadomień do użytkowników systemu oraz agencji ochrony.

Jaką rolę odgrywa konserwacja systemów zabezpieczeń w sektorze prywatnym?

Skoro już wiesz, czym są, jak działają i z czego składają się systemy zabezpieczeń CCTV oraz SSWiN, pora, abyś dowiedział się, dlaczego konserwacja systemów zabezpieczeń w sektorze prywatnym jest tak ważna?

Regularna konserwacja systemów zabezpieczeń jest kluczowa dla ich niezawodnej i ciągłej pracy. Prawidłowo przeprowadzone kontrole oraz serwisowanie pozwolą wcześnie wykryć nieprawidłowości i zapobiec niechcianym awariom. Ma to ogromne znaczenie dla ciągłości ochrony zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

Jakie działania należy realizować w ramach konserwacji systemów zabezpieczeń?

Do podstawowych działań, jakie należy realizować w ramach konserwacji systemów zabezpieczeń należą przede wszystkim:

  • stosowanie się do zaleceń producentów oraz standardów bezpieczeństwa;
  • przeprowadzania regularnych przeglądów;
  • wymiana części eksploatacyjnych, które ulegają zużyciu.

Dzięki nim systemy zabezpieczeń będą działały bez zarzutu, zmniejszając ryzyko pojawienia się niekontrolowanych zdarzeń.

Poddając kontroli systemy zabezpieczeń, należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • korozję, która może pojawić się na metalowych elementach;
  • skuteczność działania czujników;
  • aktualizacją oprogramowania;
  • połączenia elektryczne oraz stan baterii;
  • weryfikację poprawności parametrów pracy i zastosowanych wcześniej ustawień.

Regularny serwis i konserwacja systemów zabezpieczeń pozwoli na ich niezawodne działanie, co potwierdzają nie tylko eksperci, ale również użytkownicy. W praktyce okazuje się, że inwestycja w regularne przeglądy oraz konserwację jest znacznie tańsza niż naprawa awarii wynikająca z zaniedbań. Co więcej, niesprawny system nie będzie w stanie sygnalizować zagrożeń i tym samym chronić majątku oraz życia i zdrowia jego użytkowników.

Warto również mieć na uwadze, że coraz więcej firm ubezpieczeniowych, aby móc uzyskać lub utrzymać korzystne polisy ubezpieczeniowe, wymaga stosowania systemów zabezpieczeń oraz ich regularnych przeglądów.

Jak prawidłowo przeprowadzić konserwację telewizji przemysłowej CCTV?

Warunkiem bezproblemowej pracy instalacji systemów telewizji przemysłowej CCTV jest regularna i prawidłowa konserwacja, którą należy prowadzić zgodnie z odpowiednimi instrukcjami producenta wybranych urządzeń.

Całą instalację należy regularnie poddawać okresowym przeglądom, które muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami oraz zaleceniami producenta urządzań. Kontrole muszą być przeprowadzane przez instalatora posiadającego uprawnienia, zgodnie z obowiązującymi normami.

Do najważniejszych czynności konserwacyjnych i serwisowych dotyczących telewizji przemysłowej należą:

  • sprawdzenie stanu układu zasilania, w tym przede wszystkim stanu naładowania baterii akumulatorów zasilających system;
  • sprawdzenie stanu technicznego wszystkich aktywnych urządzeń;
  • czyszczenie obudowy kamer wewnętrznych i zewnętrznych z zabrudzeń oraz kurzu;
  • dokładne czyszczenie obiektywów;
  • czyszczenie oraz serwisowanie i konserwacja rejestratora wideo;
  • sprawdzenie zasilania kamer i połączenia LAN;
  • kontrola działania każdego elementu systemu z osobna.

Na koniec należy wykonać protokół z przeglądu instalacji systemu telewizji przemysłowej CCTV.

Konserwacja systemu SSWiN w sektorze prywatnym — jak ją wykonać?

Chcąc mieć pewność, że system SSWiN działa bez zarzutu i jest w ciągłej gotowości, należy regularnie dokonywać jego konserwacji. Do podstawowych czynności, jakie powinien wykonać doświadczony serwisant, należą:

  • sprawdzenie poprawności pracy całej centrali podczas jej alarmu, dozoru i rozbrojenia;
  • sprawdzenie poprawności działania panelu obsługi;
  • test działania wszystkich czujek, przycisków, a także pozostałych elementów liniowych;
  • sprawdzenie poprawności podłączenia, zamocowania oraz kompletności całego systemu oraz czystości poszczególnych elementów, zasięgu działania;
  • test funkcji sygnalizacyjnych oraz urządzeń współpracujących i peryferyjnych;
  • sprawdzenie pamięci poszczególnych zdarzeń, ciągłości linii dozorowych, mocowań oraz tras kablowych;
  • sprawdzenie, czy zasilanie podstawowe i rezerwowe poprawnie działają;
  • wykonanie testu zabezpieczeń antysabotażowych;
  • uruchomienie jednego ze scenariuszy alarmowych i dokładna kontrola jego przebiegu.

Podczas konserwacji użytkownik może wymienić z serwisantem informacje na temat eksploatacji systemu zabezpieczeń, jego niepożądanych działań, jak również planowanych modyfikacji i rozbudowy.

Jak często należy przeprowadzać konserwację systemów zabezpieczeń?

Cykliczny przegląd systemów zabezpieczeń powinno wykonywać się przynajmniej raz do roku. W sektorze prywatnym przeglądy należy wykonywać co najmniej raz na pół roku. W niektórych sytuacjach, prace serwisowe wykonuje się nawet co 3 miesiące.

Konserwacja systemów zabezpieczeń — podsumowanie

Regularny monitoring oraz konserwacja systemów zabezpieczeń z całą pewnością jest jednym z kluczowych aspektów, które mają wpływ na bezpieczeństwo ich użytkowania. Aby mieć pewność, że każde urządzenie działa bez zarzutu, warto stworzyć harmonogram konserwacji, w którym należy określić czynności w zakresie codziennej, miesięcznej, czy rocznej obsługi i serwisowania poszczególnych systemów bezpieczeństwa. Musisz pamiętać, że wszystkie czynności powinny być wykonywane przez specjalistów, którzy posiadają nie tylko stosowne uprawnienia, ale również wiedzę, kompetencje oraz doświadczenie w tym zakresie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat konserwacji systemów zabezpieczeń, skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy chętnie odpowiedzą na każde Twoje pytanie.