Jak wybrać odpowiedni system kontroli dostępu dla Twojej firmy?
System kontroli dostępu do firmy jest nieodłącznym elementem współczesnego zarządzania jej bezpieczeństwem. Postęp technologiczny oraz ciągle wzrastające potrzeby przedsiębiorstw sprawiają, że oczekiwania wobec nich także rosną. Mając powyższe na uwadze, w dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytanie, jak wybrać odpowiedni system kontroli dostępu do Twojej firmy.
Co umożliwia system kontroli dostępu dla Twojej firmy?
System kontroli dostępu pozwala nadzorować wstęp do określonego obszaru i ograniczać go dla wybranych użytkowników. Dzięki niemu osoby posiadające uprawnienia mogą otworzyć drzwi, bramki czy szlabany. Takie rozwiązanie stosuje się powszechnie zarówno w budynkach przemysłowych, jak i komercyjnych. Można je również spotkać w obiektach wojskowych i rządowych.
Dzięki oprogramowaniu system kontroli dostępu może pełnić różne funkcje. Jedną z najważniejszych jest zwiększenie bezpieczeństwa obiektu poprzez ograniczenie dostępu do niego osobom nieupoważnionym. Co więcej, systemy kontroli dostępu mogą również służyć do innych celów, np. do weryfikacji godzin pracy, dostępu do różnego rodzaju sprzętu (np. wózków widłowych) lub stanowisk pracy, czy śledzenia ruchu osób.
Na jakie funkcje zwrócić uwagę, wybierając system kontroli dostępu do firmy?
Na rynku dostępne są różne systemy kontroli dostępu dla firm, które występują nie tylko w różnych konfiguracjach, ale również cenach. Aby idealnie dobrać rozwiązanie, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko swoje potrzeby, ale również wymagania. Niektóre funkcje są jednak uważane za kluczowe i występują praktycznie w każdym systemie. Należą do nich:
1. Autoryzacja użytkowników
Umożliwia ona identyfikację oraz autoryzację użytkowników, którzy mają dostęp do systemu. Autoryzację można przeprowadzić na kilka sposobów: za pomocą karty, PIN-u, czy biometrii, którą stosuje się w budynkach o szczególnym znaczeniu. Istotne jest to, aby wybrany przez Ciebie system stwarzał możliwość nadania uprawnień zarówno pojedynczym użytkownikom, jak i grupom osób.
2. Rejestracja zdarzeń
Systemy kontroli dostępu powinny rejestrować każde zdarzenie, które jest związane z dostępem do budynku i jego bezpieczeństwem. Takie rozwiązanie pozwala szybko zidentyfikować osoby, które nieuprawnione weszły na teren określonej strefy i wyrządziły szkody w tym obszarze.
3. Powiadamianie o zdarzeniach niepożądanych
Wybrany system powinien natychmiast informować o zdarzeniach niepożądanych do określonych osób, np. do służb ochrony lub administratora budynku.
4. Zarządzanie użytkownikami
Zastosowane oprogramowanie powinno umożliwić intuicyjne zarządzanie użytkownikami, np. ich dodawanie, usuwanie oraz zmianę ich uprawnień.
5. Weryfikacja dwuetapowa użytkowników, np. za pomocą karty oraz PIN-u
Takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo podczas prób dostanie się nieupoważnionych użytkowników do stref firmy o szczególnym znaczeniu.
6. Mobilność oraz zdalny dostęp
System kontroli powinien umożliwiać zarządzenia dostępami oraz generowanie urządzeń zdalnie, z różnych urządzeń. Jest to szczególnie ważne, jeśli osoby zarządzające przedsiębiorstwem pracują zdalnie lub jeśli firma posiada kilka różnych lokalizacji, które są zarządzane z centrali.
Połączenie kontroli z innymi systemami w firmie — ważny aspekt, o którym należy pamiętać
Integracja systemu kontroli dostępu dla Twojej firmy powinna mieć możliwość integracji z pozostałym oprogramowaniem w taki sposób, aby mogła z nim współpracować oraz wymieniać informacje. W ten sposób będziesz w stanie zoptymalizować zarządzanie dostępem do zasobów swojego przedsiębiorstwa.
Połączenie wszystkich systemów ze sobą umożliwia ich płynne działanie, co przynosi wiele korzyści, do których można zaliczyć:
- poprawę bezpieczeństwa firmy, np. integracja systemu kontroli dostępu z systemem alarmowym pozwoli skutecznie wykryć próby nieuprawnionego wejścia i od razu zareagować;
- automatyzację procesów w firmie, np. aktualizację danych użytkowników w innych systemach czy automatyczne nadawanie uprawnień po zmianie w systemie HR;
- efektywny przepływ informacji bez konieczności ich dublowania, czy ręcznego wpisywania w każdy system osobno;
- spójność zarządzania;
- lepsze działanie administratorów;
- obniżenie kosztów firmy, np. integracja systemu kontroli dostępu w firmie pozwala np. sterowanie światłem, klimatyzacją, czy ogrzewaniem, dzięki czemu firma zyskuje oszczędności.
Możliwość integracji systemu kontroli dostępu z pozostałymi narzędziami i systemami IT wykorzystywanymi w firmie ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia optymalizacji zarządzania, spójności oraz poprawy bezpieczeństwa danych przedsiębiorstwa. Takie rozwiązanie pozwala efektywniej chronić zasoby firmy i szybciej reagować na zmiany. Wybierz taki system kontroli dostępu, który łączy się z alarmem, systemem zarządzania budynkiem, dostępem do urządzeń i danych czy systemem rejestracji czasu pracy.
Jaki system kontroli dostępu dla Twojej firmy będzie najlepszy?
Jeśli właśnie wybierasz system kontroli dostępu dla swojej firmy, pamiętaj, że nie tylko funkcje, ale również cechy danego rozwiązania są ważne, bo to dzięki nim zapewnisz sobie i swoim pracownikom możliwie najlepsze rozwiązanie. Szczególnie ważne właściwości, o których nie możesz zapomnieć to:
- Prostota obsługi — wybierz system, który będzie wyposażony w intuicyjny interfejs użytkownika, dzięki czemu będzie on prosty w użyciu zarówno dla administratorów, jak i użytkowników końcowych.
- Bezpieczeństwo — rozwiązanie, którym się interesujesz powinno wyróżniać się wysokim poziomem bezpieczeństwa obiektu oraz być odporne na próby włamania lub ominięcia zastosowanych zabezpieczeń.
- Elastyczność — system w miarę upływu czasu powinien móc się rozwijać i być uzupełniany o nowe funkcje oraz nowych użytkowników, którzy będą pojawiać się w miarę rozwoju przedsiębiorstwa.
- Niezawodność — wybrane oprogramowanie musi być odporne na różnego rodzaju zakłócenia sieciowe i awarie.
- Zgodność z najnowszymi technologiami i standardami.
Na koniec chcemy dodać, że dobry system kontroli dostępu dla firmy to taki, który zapewnia bezpieczeństwo, pozwala rozwijać go w miarę rozwoju firmy oraz jest prosty w obsłudze. Dodatkowo powinien w 100% odpowiadać na unikalne potrzeby przedsiębiorstwa i jego właścicieli, zapewniając im skuteczną ochronę danych i zasobów.