Konfigurator usług

Jak montaż monitoringu wpływa na wartość nieruchomości komercyjnych?

Na montaż monitoringu wizyjnego decyduje się coraz więcej firm – nie tylko dużych korporacji, lecz także tych z sektora MŚP. Jest to rozwiązanie, które przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa, obniżenia kosztów związanych z ochroną obiektu oraz może bezpośrednio przełożyć się na wzrost wartości nieruchomości.

monitoring a wartość nieruchomości

Statystyki dotyczące wartości nieruchomości z systemem monitoringu w porównaniu do tych bez niego

Jak wynika z danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny, średnia cena lokalu handlowo-usługowego w 2021 roku wynosiła 716,1 tys. zł, z kolei średnia cena lokalu biurowego w tym samym okresie to 728,5 tys. zł. Najdroższe były lokale niemieszkalne znajdujące się w miastach na prawach powiatu.

Wartość konkretnej nieruchomości komercyjnej jest uzależniona od jej lokalizacji oraz stanu technicznego czy standardu budynku. Nieruchomości komercyjne, zarówno budynki biurowe, jak i magazyny, mogą zostać zaliczone do jednej z kilku klas.

W klasie A znajdują się nieruchomości o najwyższym standardzie, które są zlokalizowane w atrakcyjnych częściach miast, a także zostały wyposażone w liczne udogodnienia i systemy wspierające bezpieczeństwo, m.in. w nowoczesne systemy monitoringu. Różnica w cenie wynajmu, w zależności od klasy budynku, może sięgnąć nawet kilkudziesięciu procent.

Jak monitoring wizyjny wpływa na postrzeganie nieruchomości przez potencjalnych najemców czy kupujących

Potencjalni najemcy lub kupujący zainteresowani nieruchomościami komercyjnymi biorą pod uwagę wiele aspektów przed podjęciem ostatecznej decyzji, m.in. cenę nieruchomości czy jej lokalizację. W przypadku ofert o zbliżonych parametrach o wyborze mogą zdecydować dodatkowe atuty budynku, takie jak system monitoringu wizyjnego.

Nieruchomości objęte monitoringiem wizyjnym mogą być postrzegane jako bardziej atrakcyjne ze względu na większy stopień zabezpieczenia firmowego mienia czy poprawę bezpieczeństwa pracowników.

Koszty vs korzyści instalacji systemu monitoringu w budynkach komercyjnych

Rozważając montaż monitoringu wizyjnego w nieruchomościach komercyjnych, warto wziąć pod uwagę zarówno koszty, jak i korzyści wynikające z zastosowania dodatkowych rozwiązań.

Całkowity koszt monitoringu CCTV może wahać się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ostateczna cena jest uzależniona m.in. od rodzaju i liczby kamer. Oprócz nich należy się zaopatrzyć także rejestrator, dysk twardy czy okablowanie. Przy kalkulacji kosztów trzeba również uwzględnić cenę montażu systemu monitoringu.

A jakie są korzyści wynikające z montażu monitoringu wizyjnego? Po pierwsze, zwiększa on poziom bezpieczeństwa, umożliwiając skuteczniejszą ochronę firmowego mienia. Po drugie, zmniejsza koszty ochrony obiektu – jest tańszy niż zatrudnienie kilku pracowników ochrony fizycznej. Po trzecie, pozwala na podgląd obrazu w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca.

Przykłady z życia wzięte: nieruchomości, które zyskały na wartości dzięki montażowi monitoringu

Czy montaż systemu monitoringu może zwiększyć wartość początkową budynku? Przeanalizujmy to na konkretnym przykładzie. Jeśli system monitoringu został wbudowany w budynek na stałe (nie można go w łatwy sposób zdemontować i np. przenieść w inne miejsce), a koszt jego montażu, a także związanej z montażem przebudowy, adaptacji albo modernizacji budynku był wyższy niż 10 000 zł, to taki system zwiększa wartość początkową budynku.