Czym jest plan ochrony obiektu?
Prawidłowa i skuteczna ochrona budynków wymaga przemyślanej koncepcji. Taką funkcję spełnia plan ochrony obiektu, który powinien być dostosowany do konkretnych wymagań danej nieruchomości. Czym jest i jakie są jego podstawowe zadania?
Czemu służy plan ochrony obiektu?
Plan ochrony obiektu to dokument określający, jakiego rodzaju ochrona jest niezbędna oraz w jakim zakresie powinna wystąpić, aby właściwie zabezpieczyć budynek. Ma na celu osiągnięcie wysokiego poziomu bezpieczeństwa przed różnymi zagrożeniami, a także szkodliwymi działaniami ze strony osób trzecich. Mogą to być zarówno włamania, jak i wtargnięcia na teren obiektu.
Starannie przygotowany plan ochrony bierze też pod uwagę różnego rodzaju zjawiska, w tym pożary, powodzie czy wichury, oraz zagrożenia wynikające z postępowania pracowników nieprzestrzegających zasad BHP.
Kto sporządza plan ochrony obiektu?
Od strony prawnej plan ochrony obiektu reguluje Ustawa o ochronie osób i mienia z 22.08.1997 r. Jego sporządzeniem powinna zająć się osoba wpisana na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej oraz kwalifikowany pracownik zabezpieczenia technicznego.
Plan tworzy się na podstawie ich doświadczenia i Metodyki Uzgadniania Planów Ochrony, Obszarów, Obiektów i Urządzeń Podlegających Obowiązkowej Ochronie, zatwierdzonej przez Komendanta Głównego Policji.
Plan ochrony obiektu podlegającego obowiązkowej ochronie musi być uzgadniany z właściwym terytorialnie Komendantem Wojewódzkim Policji. W sytuacji, gdy w grę wchodzi zagrożenie terrorystyczne, plan ochrony z załącznikiem antyterrorystycznym konsultuje się z właściwym terytorialnie dyrektorem delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW). Wśród obiektów podlegających obowiązkowej ochronie wyróżniamy:
obiekty bankowe i pocztowe,
zakłady przemysłowe,
obiekty administracji,
muzea i inne obiekty gromadzące dobra kultury narodowej.
Zalicza się tu także obiekty podległe samorządowi terytorialnemu oraz te, których uszkodzenie może spowodować poważne straty materialne i ekologiczne.
Z czego składa się plan ochrony obiektu?
Podstawowe elementy planu ochrony obiektu składają się z 7 części odnoszących się do różnych aspektów bezpieczeństwa jednostki. Są to:
charakter produkcji lub rodzaj działalności jednostki,
analiza stanu potencjalnych zagrożeń i aktualnego stanu bezpieczeństwa jednostki,
ocena aktualnego stanu ochrony,
dane dotyczące specjalistycznej uzbrojonej formacji ochronnej (SUFO),
informacje dotyczące rodzaju zabezpieczeń technicznych,
zasady organizacji i realizowania ochrony jednostki,
załączniki do planu ochrony.
Każdy plan ochrony obiektu jest unikatowy, nawet w przypadku identycznej budowli. Warunkują go bowiem także konkretne otoczenie oraz inne czynniki, a Komendant Wojewódzki Policji podejmuje decyzje indywidualnie.
Plan ochrony – skuteczna forma zabezpieczania budynków
Stworzenie planu ochrony obiektu i wdrożenie go w życie jest dobrym sposobem na zapewnienie budynkowi większego bezpieczeństwa. Dokładne wymagania od strony prawnej gwarantują, że nie dojdzie do żadnych zaniedbań.
Kompleksowe rozwiązanie wymaga w tej sytuacji zarówno ochrony technicznej, jak i fizycznej ze strony jednostek ochrony. W Beta Security ISO mamy duże doświadczenie w montażu urządzeń alarmowych czy monitoringu, a nasza kadra to kwalifikowani pracownicy ochrony. Zachęcamy do współpracy!