Teren budowy to obszar podwyższonego ryzyka pod względem kradzieży oraz zniszczeń. Oznacza to, że odpowiednie zabezpieczenie inwestycji jest konieczne. Akty wandalizmu oraz kradzieże są powszechne i generują dodatkowe koszty, jakie musi ponieść inwestor. Aby temu zapobiec, warto zastosować inteligentne systemy ochrony, które pozwolą w porę zareagować, jeśli na budowie pojawi się zagrożenie. Co warto o nich wiedzieć i jakie elementy systemu wybrać? Podpowiadamy!
Jakie czynniki mają wpływ na prawidłową ochronę budowy?
Poprawna ochrona każdego placu budowy, zarówno małego, jak i dużego, nie należy do najprostszych zadań. Place budowy w naszym kraju są chronione w różnym stopniu — niektóre w ogóle, inne doskonale. Zdarzają się jednak takie budowy, w których ochrona, nawet jeśli jest, nie jest dostateczna. Temat bezpiecznej budowy nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać, ponieważ dobra ochrona inwestycji zależy od wielu czynników. Do najważniejszych należą:
wielkość budowy;
kształt placu budowy, który jest do dyspozycji kierownika budowy, odliczając powierzchnię projektowanej zabudowy;
położenie inwestycji — w centrum miasta, na jego obrzeżach lub na terenie niezabudowanym;
dostęp inwestycji do sieci komunikacyjnej — drogowej lub kolejowej.
Jaką przewagę ma ochrona elektroniczna obiektu nad fizyczną (ochroniarz)?
Rozważając zatrudnienie ochroniarza i montaż profesjonalnych systemów ochrony ludzi i mienia, musisz wziąć pod uwagę wiele aspektów. Choć wielu inwestorów decyduje się na człowieka, warto podkreślić, że proaktywny monitoring wideo, z możliwością wezwania patrolu interwencyjnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem.
Poniżej znajdziesz korzyści, które powinny Cię przekonać, że elektroniczna ochrona obiektu może być lepszym rozwiązaniem niż fizyczna:
spore oszczędności w porównaniu do zatrudnienia ochroniarza na pełen etat;
niezawodność — system jest zawsze gotowy do działania, bez rozpraszania uwagi, zmęczenia, czy chorób człowieka. Dodatkowo nie da się zastraszyć podczas ataku;
skuteczne zapobieganie przestępczości — jeśli pojawi się zagrożenie, system w kilka sekund zareaguje na nieautoryzowaną aktywność i podejmie określone działanie, np. wezwie patrol interwencyjny.
bezstronność i pełną przejrzystość systemu — zawsze możesz spodziewać się określonych działań, które są powiązane z wybranym rozwiązaniem;
wszechstronne zastosowanie.
Które systemy sprawiają, że budowa jest znacznie bezpieczniejsza?
Jednym z systemów elektronicznych, które z pewnością sprawią, że budowa stanie się bezpieczniejsza, jest nadzór wizyjny ISO SOM, czyli System Ochrony Mobilnej. Mowa tutaj o zdalnym nadzorze online obiektów. Usługę można realizować w określonych godzinach albo całodobowo. System ISO SOM należy do otwartych systemów bezpieczeństwa, który można rozbudować i jednocześnie połączyć ze sobą:
Jak widać powyżej, zaprezentowany system łączy w sobie wszystkie inne systemy zabezpieczające budowę, przez co nie musisz nabywać kilku usług jednocześnie, a możesz skupić się na tej jednej, która sprawi, że zarówno w dzień, jak i w nocy będziesz mógł być spokojny o swoją inwestycję.
System CCTV
czyli podstawowy element systemu nadzoru, który pozwala na bieżącą kontrolę;
Kontrolę dostępu KD
który wykorzystuje się do ochrony pomieszczeń czy ruchu osobowego w obiekcie. Aby ta część systemu działała poprawnie, wykorzystywane są odpowiednio skonfigurowane systemy kontroli dostępu;
SSWiN (System Sygnalizacji Włamania i Napadu)
jest to centrala alarmowa, którą wyposażono w szeroką gamę czujek ruchu, ochrony obwodowej, przetwarzania sygnałów technicznych (np. temperatury, wody, ciśnienia, gazu itp.);
DSO (dźwiękowe systemy ostrzegawcze)
czyli specjalistyczne systemy nagłośnieniowe, które są jednym z elementów ochrony SOM;
Jak widać powyżej, zaprezentowany system łączy w sobie wszystkie inne systemy zabezpieczające budowę, przez co nie musisz nabywać kilku usług jednocześnie, a możesz skupić się na tej jednej, która sprawi, że zarówno w dzień, jak i w nocy będziesz mógł być spokojny o swoją inwestycję.
Dlaczego warto na budowach stosować systemy ochrony?
Nie da się ukryć, że teren budowy to miejsce pełne niebezpieczeństw — mowa tutaj nie tylko o aktach wandalizmu i kradzieżach, ale także o pracy ciężkiego sprzętu. Aby móc zapobiegać różnym zdarzeniom, warto stosować systemy ochrony budowy. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim pozwalają one na:
Poprawę bezpieczeństwa pracowników — dzięki monitoringowi i wsparciu ochroniarzy, jesteś w stanie uchronić zatrudnione osoby przed potencjalnymi zagrożeniami, dzięki możliwości automatycznej weryfikacji przez analitykę zainstalowaną w kamerach można sprawdzić, czy pracownicy spełniają wymagania BHP. System może alarmować o braku kasku, kamizelki, zaś operator może poprzez system powiadamiania dźwiękowego poprosić pracownika o uzupełnienie tych elementów.
Ochronę mienia — inwestycje budowlane wiążą się z ogromnymi nakładami pieniędzy, które łączą się nierozerwalnie z zasobami znajdującymi się na placu budowy. Ich ochrona przed kradzieżą i wandalizmem jest bardzo ważna. Profesjonalne systemy ochrony pozwalają na skuteczne monitorowanie terenu i reagowanie na każde podejrzane działania, dzięki czemu inwestor jest w stanie zapobiec niepotrzebnym stratom finansowym.
Kontrola dostępu do placu budowy — decydując się na system kontroli dostępu pomoże Ci w utrzymaniu porządku oraz bezpieczeństwa na budowie
Szybką reakcję na pojawiające się sytuacje awaryjne — jeśli dojdzie do przykrego incydentu lub sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu pracowników lub bezpieczeństwu mienia, kluczowa będzie szybka reakcja. Korzystając z systemów ochrony możesz mieć pewność, że zadziałają one prawidłowo, a patrol interwencyjny pojawi się na miejscu w kilka chwil.
Dostęp do zaawansowanych technologii — decydując się na zaawansowane technologie takie jak kamery monitoringu, systemy alarmowe czy czujniki ruchu możesz skutecznie monitorować plac budowy i jednocześnie reagować na wszelkie nieprawidłowości w czasie rzeczywistym.