Konfigurator usług

Domowe systemy alarmowe. Jaki alarm do domu wybrać?

System alarmowy stanowi podstawowy mechanizm zabezpieczenia domu. Nie każdy jest jednak tak samo skuteczny, a różnice mogą okazać się kluczowe w przypadku włamania. Jaki alarm do domu wybrać i na co warto zwracać uwagę przy zakupie?

jaki alarm do domu

Alarm do domu – zasada działania

Alarmy do domu jednorodzinnego, niezależnie od modelu, funkcjonują na podobnej zasadzie. Najczęściej działają w dwóch trybach – uzbrojonego i rozbrojonego. Jeśli znajdujesz się wewnątrz posesji, system należy rozbroić, a więc wyłączyć go z czuwania. Nawet wówczas jednak może on wykryć takie działania jak otwarcie obudowy czujek, centrali czy klawiatury oraz uszkodzenie okablowania.

Gdy opuszczasz budynek, należy alarm uzbroić poprzez wpisanie kodu. Rozpoczyna się wtedy odliczanie. W tym czasie (wynoszącym z reguły kilkanaście sekund) trzeba zamknąć dom. Od tego momentu posesja jest zabezpieczona, a w razie zagrożenia system powiadomi właściciela lub firmę ochroniarską.

Po powrocie należy dezaktywować alarm, wpisując PIN. Urządzenia wykrywające i oznajmiające wejście bądź próbę wejścia tworzą System Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWiN). Po wykryciu ruchu następuje sygnalizacja dźwiękowa lub świetlna (albo obydwie równocześnie), a sygnał trafia do centrali monitorowania. Jaki więc system alarmowy do domu warto wybrać?

Systemy alarmowe przewodowe i bezprzewodowe

Systemy alarmowe przewodowe łączą poszczególne urządzenia przy pomocy przewodów przechodzących przez wszystkie pomieszczenia w domu. Montaż takiego alarmu jest uciążliwy szczególnie w przypadku starszego budynku, ponieważ położenie kabli wymaga generalnego remontu.

Alternatywą jest system alarmowy bezprzewodowy. Działa on na podstawie komunikacji radiowej pomiędzy poszczególnymi elementami. Wykazuje się mniejszą skutecznością, bo sygnał radiowy może zostać zakłócony, jego montaż jest jednak tańszy. Sprawdzając, jaki alarm bezprzewodowy do domu wybrać, zwróć uwagę, czy producent oferuje dodatkowe zabezpieczenia przed zakłóceniami.

Z czego składa się system alarmowy?

Serce systemu alarmowego stanowi centrala alarmowa. Może być ona analogowa lub bardziej zaawansowana – mikroprocesorowa. Do centrali podłączona jest specjalna klawiatura do obsługi, czyli manipulator.

Główne zadania centrali alarmowej to:

  • zbieranie i analizowanie sygnałów z czujek i detektorów;
  • archiwizacja sygnałów i rejestracja zdarzeń;
  • przekazywanie sygnałów do sygnalizatorów;
  • przesył alarmów do właściciela lub firmy ochroniarskiej.

Niektóre centrale posiadają również takie opcje jak sterowanie urządzeniami zewnętrznymi (m.in. oświetleniem i zamkami), autodiagnostykę czy powiadamianie o usterkach. Lepsze modele umożliwiają też obsługę systemu przy użyciu komputera czy telefonu.

Alarm do domu to również czujki. Najczęściej stosuje się czujniki ruchu PIR wykrywające zmianę natężenia promieniowania podczerwonego, a więc obecność intruza. Jeśli masz zwierzęta, wybierz model, który będzie je ignorował, inaczej czujka może się uaktywniać przez ich obecność. Inne rodzaje to czujki mikrofalowe, dualne (PIR i MW), ultradźwiękowe, wibracyjne, zbicia szkła czy magnetyczne.

Do sygnalizacji alarmu służą z kolei sygnalizatory akustyczne, optyczne lub mieszane. Dobrze, aby system alarmowy posiadał również funkcję powiadomienia o zagrożeniu w postaci wiadomości GSM, telefonicznych lub radiowych.

t

Wszystkie te elementy składają się na alarm w domu. Koszt uzależniony jest nie tylko do rodzaju i modelu, ale również liczby czujek.

Zamierzasz zainstalować system alarmowy do domu? W Beta Security ISO mamy wieloletnie doświadczenie w montażu różnego rodzaju systemów alarmowych. Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów!